HC 1-2-3-4: Inleiding (4 x 2CU)
Wat is coachen en coachingsmodel
Switch van probleemgericht denken/werken naar oplossingsgericht denken/werken:
ontstaan, grondleggers, kadering Brugs model, structuur van oplossingsgericht model...
Brugs model van oplossingsgericht coachen
Aannames van oplossingsgericht denken/werken
HC 5 (1CU) + WC 1 & 2 (2 x 2CU)
Thema basishouding coachen
Thema start van een coachingsproces
HC 6 (1CU) + WC 3 & 4 (2 x 2CU)
Thema Oplossingsgerichte taal
Thema Hulpvragen
Thema hulpbronnen
HC 7 (1CU) + WC 5 & 6 (2 x 2CU)
Thema Vrijblijvende samenwerkingsrelatie
Thema de zoekende samenwerkingsrelatie – deel 1
HC 8 (2CU): Verwerking theorie
HC 9 (1CU) + WC 7 & 8 (2 x 2CU)
Thema de zoekende samenwerkingsrelatie – deel 2
Thema de consulterende samenwerkingsrelatie
HC 10 (1CU) + WC 9 & 10 (2 x 2CU)
Thema De co-experten samenwerkingsrelatie
Thema Herval
Thema Digitaal coachen
Integratie
HC 11 (2CU): Verwerking theorie deel 2
Gastspreker vanuit het werkveld: integratie theorie en praktijk
Inhoud OLOD
Les 1: introductie
1. Begrip coachen
2. Probleemgezicht vs oplossingsgericht werken
3. Geschiedenis van het oplossingsgericht werken
4. Mythes over oplossingsgericht werken (H1)
5. Oplossingsgericht werken… meer dan techniek (H2)
6. Wat werkt volgens onderzoekers (H3)
Les 2: Brugs en aannames deel 1
1. Het Brugs model (H9)
2. Aannames binnen oplossingsgericht werken (H7)
Aanname 1: Mensen beschikken over zelfhelende capaciteiten
1
, Aanname 2: Elke cliënt/coachee is uniek
Aanname 3: Niets is geheel negatief
Aanname 4: Cliënten/coachees hebben al ervaring met de oplossing
Aanname 5: Weerstand is een nuttige bondgenoot
Les 3: Aannames deel 2
1. Vervolg aannames binnen oplossingsgericht werken (H7)
Aanname 6: Je kunt mensen niet veranderen, mensen kunnen alleen zichzelf veranderen
Aanname 7: Oplossinggericht werken gaat zo snel als nodig
Aanname 8: Er is geen oorzaak en geen gevolg, wel circulariteit
Aanname 9: Praten over oplossingen creëert oplossingen en praten over problemen
creëert problemen
Aanname 10: Er is altijd verandering
Aanname 11: Emoties zijn een onderdeel van elk probleem en van elke oplossing
2. Emotioneel klimaat (H4)
3. Emoties (H12)
Les 4: Aannames deel 3
1. Vervolg aannames binnen oplossingsgericht werken (H7)
Aanname 12: De toekomst wordt gecreëerd en is onderhandelbaar
Aanname 13: Een kleine verandering kan tot grotere veranderingen leiden
Aanname 14: Realistische verwachtingen helpen om hoop en vertrouwen te behouden
Aanname 15: Het mandaat gegeven door de coachee dient boven alles gerespecteerd te
worden
Aanname 16: De cliënt/coachee bepaalt het tempo
Aanname 17: De eigenlijke veranderingen gebeuren buiten onze interventies en
gesprekken
Aanname 18: Het is onze opdracht om te faciliteren dat onze coachee (opnieuw)
onderwerp kan zijn in het eigen verhaal
Aanname 19: Het kunnen maken van keuzes is essentieel om psychisch gezond te
kunnen functioneren
2. Veranderen (H11)
3. Vervolg aannames binnen oplossingsgericht werken (H7)
Aanname 20: De observator bepaalt de werkelijkheid
Aanname 21: Problemen zijn oplosbaar, beperkingen niet
Aanname 22: Iemand die hulp vraagt, wil iets in de plaats van wat er nu is
Aanname 23: Cliënten zijn experten in hun eigen situatie
Aanname 24: Wat niet stuk is, hoeft niet hersteld te worden
Aanname 25: Elke coachee heeft zijn eigen unieke manier van veranderen
Les 5: Voorbereiding (op WC1&2)
1. Tweesporendenken (H5)
2. Eigenschappen en attitudes van de coach (H6)
3. Joinen
4. Complimenteren
Les 6: Voorbereiding (op WC3&4)
1. Oplossingsgerichte taal (H14)
Soorten taal
o Permissieve taal
o Activerende taal
o Keuzetaal
‘Ja maar versus’ ‘tegelijkertijd’ en ‘ja en’
‘Waarom’ versus ‘wat maakt’
2. Vragen voor een ander soort dialoog (H15)
Aandachtspunten
Soorten vragen
o Vragen naar pre-sessie-veranderingen
o Vragen gewenste richting/ doelen verkennen
Nuttigheidsvragen
Doelstellingsvragen
Wondervragen
o Uitzonderingsvragen
o Schaalvragen
o Concretiseringsvragen
o Copingsvragen
o Continueringsvragen
o Open vragen
o Relationele vragen
3. Doelen
Kenmerken
Aandachtspunten
Wonder/mirakelvraag
2
, o Doel
o Goed op doorvragen
o Alternatieven
Toekomst-projectievraag
Magische deur
Bloempot-vraag
Wat schrijven kranten?
Toverstokje
Teken het
Maken van collage van foto's
Schrijf brief aan jezelf vanuit gewenste toekomst
Gebruik duplo-poppetjes
4. Context verhelderen
5. Uitzonderingen
Aannames
o Aanname 3
o Aanname 4
o Aanname 10
Aandachtspunten
Les 7: Voorbereiding (op WC5&6)
1. Vrijblijvende samenwerkingsrelatie
Houding
Taalgebruik
Nuttige interventies en technieken
Checklijst
2. De zoekende samenwerkingsrelatie deel 1
Houding
Nuttige interventies en technieken
Checklijst
Les 8: Verwerking theorie vrijblijvende & zoekende samenwerkingsrelatie
Les 9: Voorbereiding (op WC7&8)
1. De zoekende samenwerkingsrelatie – deel 2
Houding
Nuttige interventies en technieken
Schaalvragen
o Aandachtspunten
Inleiding
Ene uiterste
Andere uiterste
Bevragen van huidige positie
Verkennen van gewenste positie
Verkennen van eerder succes
Verkennen van volgende stap
Diverse schaalvragen
Observatie- en continueringsopdrachten
7 mogelijke stappen in een zoekende samenwerkingsrelatie
Checklijst
2. De consulterende samenwerkingsrelatie
Houding
Nuttige interventies en technieken
o Doe-opdrachten
o Succesanalyse
Checklijst
Les 10: Voorbereiding (op WC9&10)
1. De co-experten samenwerkingsrelatie
Houding
Nuttige interventies en technieken
Enkele vragen ter inspiratie
Checklijst
2. Terug naar oud gedrag (H13)
Periode 1
Periode 2
Periode 3
Periode 4
3. Digitaal coachen
Via beeldbellen
o Omgeving van de coachee
Cliënt en diens omgeving
o Omgeving van de coach
Hulpverlener en diens omgeving
3
, o Werkalliantie online
Installeren van werkalliantie
Non-verbale communicatie
o Tools om te gebruiken
Apps & data
Inleidende HC’s
Les 1: Inleiding (HC1)
7. Begrip coachen
8. Probleemgezicht vs oplossingsgericht werken
9. Geschiedenis van het oplossingsgericht werken
10. Mythes over oplossingsgericht werken (H1)
11. Oplossingsgericht werken… meer dan techniek (H2)
12. Wat werkt volgens onderzoekers (H3)
1. Het begrip ‘coachen’
Coach – coachee
Persoonlijke coachingsgesprekken (1 – op – 1)
Met behulp van coachingstechnieken
Coachee op eigen kracht (empoweren) laten veranderen
Zelfgekozen doelen op het gebied van werk en leven
Verschil met counselen: coachees komen vaker met iets specifieks, een bepaald doel, in
plaats van een groter/ruimer probleem
Doel (waar naartoe/de oplossing) is de focus in plaats van het probleem
Coaching is een proces dat mensen voorwaarts helpt doordat zij worden ondersteund in
Het onderzoeken van hun huidige situatie
Het onderzoeken van nieuwe mogelijkheden (keuzevrijheid)
Het stellen van doelen
Het nemen van actie om deze doelen te bereiken (resources/hulpbronnen)
o Andere mensen
o Binnen de coachee
Het wegnemen van weerstand (motiveren)
Wat is coachen niet?
Niet ‘kletsen’
4
The benefits of buying summaries with Stuvia:
Guaranteed quality through customer reviews
Stuvia customers have reviewed more than 700,000 summaries. This how you know that you are buying the best documents.
Quick and easy check-out
You can quickly pay through credit card or Stuvia-credit for the summaries. There is no membership needed.
Focus on what matters
Your fellow students write the study notes themselves, which is why the documents are always reliable and up-to-date. This ensures you quickly get to the core!
Frequently asked questions
What do I get when I buy this document?
You get a PDF, available immediately after your purchase. The purchased document is accessible anytime, anywhere and indefinitely through your profile.
Satisfaction guarantee: how does it work?
Our satisfaction guarantee ensures that you always find a study document that suits you well. You fill out a form, and our customer service team takes care of the rest.
Who am I buying these notes from?
Stuvia is a marketplace, so you are not buying this document from us, but from seller Zoedb. Stuvia facilitates payment to the seller.
Will I be stuck with a subscription?
No, you only buy these notes for $8.02. You're not tied to anything after your purchase.