100% satisfaction guarantee Immediately available after payment Both online and in PDF No strings attached
logo-home
Didactiek 1.2 samenvatting $5.96   Add to cart

Summary

Didactiek 1.2 samenvatting

 0 view  0 purchase
  • Course
  • Institution

Samenvatting didactiek eerste jaar HAO semester 2 odisee aalst

Preview 3 out of 20  pages

  • May 20, 2024
  • 20
  • 2023/2024
  • Summary
avatar-seller
Didactiek 1.2
Onderwijskunde
Hoofdstuk 1 De leraar als didacticus: didactische principes bij aanbod
en dagschema.

Leerdoelen:

 Kunnen verwoorden wat didactische principes zijn
 De didactische principes kunnen opsommen, uitleggen en toepassen
 Een BC , een activiteit of een aanbod kunnen uitdenken rekeninghoudend met de didactische
principes.

Notities vanuit de les:

= Handleiding van hoe leer ik kls iets

Didactische principes: basisprincipes om het eigenlijk goed te doen

Belangstellingsprincipes: enkele voorbeelden

 Aanschouwelijkheid: realiteit in de klas brengen (fruit, huisdieren,…) altijd vertrekken vanuit concreet
materiaal
 Geleidelijkheid: stap voor stap leren werken
 Variatie (tellen tot 4 in 1k)
 Impressie expressie inoefenen: kan door elkaar lopen (naar de winkel gaan, naar de markt,
schoenenwinkel, exploratie toch dat is impressie) impressie moet de opstart zijn om daar nadien
expressief mee aan de slag te gaan.
 Activiteitsprincipe: kls zijn doeners.
Altijd vertrekken vanuit de realiteit

Voorbeeld: brood  kijken naar wie wat mee heeft op zijn boterhammen of in zijn brooddoos

Inspelen op interesses van kls

Voorbeeld: dino’s  inlezen jeugdencyclopedie : zorg dat je zelf ook veel weet over dino’s

Inleiding
Didactische principes= grondbeginselen of algemene voorschriften in verband met didactisch handelen.

 zeer algemene principes waarmee je rekening moet houden bij het bepalen van didactische werkvormen,
doelstellingen, leerinhouden , media en evaluatie.

 richtlijnen die men in het oog moet houden als men effectief en efficient wil werken.

, Didactische principes

Belangstellingsprincipe: aansluiten bij de beginsituatie
Bij de concrete uitwerking  beginsituatie niet uit oog verliezen. (zowel kleuter, klas, school en omgeving)

 kies wat aansluiten bij het ontwikkelingsniveau en de interesses van de kls.

Vragen die je je kan stellen:

- Wat is realiseerbaar
- Wat is aanwezig
- Wat moet ik meebrengen

 sluit aan bij de belevingswereld, daag hen uit en maak de kls nieuwschierig.

Rode draad
 kan zorgen voor extra motivatie

Plaats alles in logische volgorde  zorg voor onderlinge verbanden.

Door doelen , activiteiten en een bepaald aanbod aan elkaar te verbinden.  kls leren verbanden leggen 
leren makkelijker transfer maken naar andere situaties.

Start-en slotmoment voor BC en dag
Pols altijd eerst naar de voorkennis en belangstelling bij de kls.

Brainstorm met de kls zelf. (oudste)

Koppel je plannen aan de voorkennis  betrokkenheid !

Maak kls warm voor wat er zal komen.

Zorg dat je slotactiviteiten zinvol zijn !

Activiteiten- en materialenaanbod.
Idem zoals de andere.

Trek de kls hun aandacht, neem zaken die ze interessant vinden.  misterie creeëren

Aanschouwelijkheid
Inzichtelijk leren vertrekt vanuit de concrete realiteit

 leren gebeurt via alle zintuigen  verloopt gerichter, wordt langer onthouden en beklijft meer.

Gebruik zoveel mogelijk concrete materialen

Laat kls ook altijd eerst het materiaal ontdekken, ermee experimenteren.

Impressie, expressie en inoefenen
Impressie= alles wat je op 1 of andere manier heeft geraakt, wat je met grote betrokkenheid ondergaan hebt,
wat je op krachtige manier aan jouw bewustzijn heeft opgedrongen, wat je een moment lang volledig heeft
vervuld, wat jouw zintuigen heeft geprikkeld,...

, Expressie= maakt de ervaring af. Door te respresenteren kan je de impressie opnieuw vorm geven: in jouw
tempo, beetje bij beetje, woord voor woord, met 1 penseeltrek, pennentrek , gebaar tegelijk.

 heeft een impact op wat we mentaal oproepen. Het zet een proces in gang waarin we de werkelijkheid
proberen te begrijpen.

2 ordeningsprincipes:

1. Van impressie naar expressie : eerst waarnemen daarna representeren
2. Van impressie naar oefenen: waarnemen  aanbieden in hoeken

Impressie kan:

- Rechtstreeks: 3D dus concreet materiaal
- onrechtstreeks 2D, prenten , film ,...

Expressie:

- beeldend
- verbaal
- lichamelijk
- mentaal

belangrijk! In sommige activiteiten is zowel impressie als expressie aanwezig!  nieuwe elementen kunnen
aanbod komen (im) en elemneten die al eerder aan bod kwamen uitgedrukt of ingeoefend worden (ex)

activiteitsprincipe
jonge kinderen  grote activiteitsdrang

situaties creeëren waarin we hun spel en hun activiteit stimuleren:

1. kleuters gaan zelf aan het werk
2. op intensieve manier

kls leren door handelend bezig te zijn met die wereld  indrukken worden leerzame ervaringen.

Actief bezig zijn moet geïnterpreteerd worden.

Zelfwerkzaamheid is zoveel mogelijk: aan den lijve ondervinden (zie p 8 voor vb)

Structuur: zorgen voor herkenningspunten
Kleuters moeten nog veel uitproberen  duidelijkheid bieden  minder chaos!

Structuur geeft de kls een gevoel van veiligheid  noodzakelijk voor de ontwikkeling.

Zorgen voor duidelijkheid  scheppen ruimte voor het vastzetten , integreren en verwerken van de opgedane
ervaringen.

The benefits of buying summaries with Stuvia:

Guaranteed quality through customer reviews

Guaranteed quality through customer reviews

Stuvia customers have reviewed more than 700,000 summaries. This how you know that you are buying the best documents.

Quick and easy check-out

Quick and easy check-out

You can quickly pay through credit card or Stuvia-credit for the summaries. There is no membership needed.

Focus on what matters

Focus on what matters

Your fellow students write the study notes themselves, which is why the documents are always reliable and up-to-date. This ensures you quickly get to the core!

Frequently asked questions

What do I get when I buy this document?

You get a PDF, available immediately after your purchase. The purchased document is accessible anytime, anywhere and indefinitely through your profile.

Satisfaction guarantee: how does it work?

Our satisfaction guarantee ensures that you always find a study document that suits you well. You fill out a form, and our customer service team takes care of the rest.

Who am I buying these notes from?

Stuvia is a marketplace, so you are not buying this document from us, but from seller demiwauters. Stuvia facilitates payment to the seller.

Will I be stuck with a subscription?

No, you only buy these notes for $5.96. You're not tied to anything after your purchase.

Can Stuvia be trusted?

4.6 stars on Google & Trustpilot (+1000 reviews)

77858 documents were sold in the last 30 days

Founded in 2010, the go-to place to buy study notes for 14 years now

Start selling
$5.96
  • (0)
  Add to cart