Teas math - Study guides, Class notes & Summaries
Looking for the best study guides, study notes and summaries about Teas math? On this page you'll find 2432 study documents about Teas math.
Page 3 out of 2.432 results
Sort by
![TEAS Math: Test 2 Questions and Answers | Latest Version | 2024/2025 | Correct & Verified](/docpics/7231958/67ab39b46bc05_7231958_121_171.jpeg)
-
TEAS Math: Test 2 Questions and Answers | Latest Version | 2024/2025 | Correct & Verified
- Exam (elaborations) • 39 pages • 2025
- Available in package deal
-
SterlingScores
-
- $10.61
- + learn more
TEAS Math: Test 2 Questions and 
Answers | Latest Version | 2024/2025 | 
 
Correct & Verified 
 
What is the value of 32 + 42? 
A. 9 
B. 12 
 
C. 25 
 
D. 16 
 
A store sells apples for $0.75 each. How much do 8 apples cost? 
A. $5.25 
B. $6.00 
C. $6.00 
 
D. $7.25 
 
If a car travels 60 miles in 1.5 hours, what is its average speed in miles per hour? 
A. 30 mph 
B. 40 mph 
 
2 
 
C. 50 mph 
D. 60 mph 
 
What is 20% of 150? 
 
A. 15 
 
B. 30 
 
C. 25 
 
D. 35 
 
A recipe calls for 2 1/2 cups of...
TEAS Math Practice Test with complete verified solutions
![TEAS Math: Test 5 Questions and Answers | Latest Version | 2024/2025 | Correct & Verified](/docpics/7232557/67ab46ccb0c01_7232557_121_171.jpeg)
-
TEAS Math: Test 5 Questions and Answers | Latest Version | 2024/2025 | Correct & Verified
- Exam (elaborations) • 22 pages • 2025
- Available in package deal
-
SterlingScores
-
- $10.35
- + learn more
TEAS Math: Test 5 Questions and 
Answers | Latest Version | 2024/2025 | 
 
Correct & Verified 
 
Find the sum of 45.6 and 12.8. 
A. 57.4 
B. 58.2 
 
C. 58.4 
 
D. 59.6 
 
What is the product of 8 and 7? 
A. 48 
 
B. 54 
 
C. 56 
 
D. 64 
 
A shirt costs $24.50, and a pair of pants costs $37.75. What is the total cost? 
A. $61.25 
 
B. $62.25 
 
2 
 
C. $63.50 
D. $64.00 
 
Simplify: 5 + (8 × 2) ÷ 4 
A. 7 
B. 8 
 
C. 9 
 
D. 10 
 
What is 20% of 150? 
 
A. 25 
B. 30 
 
C. 30 
 
D. 35 
 
If a tr...
![ATI TEAS MATH TEST BANK](/docpics/4432726/65c1c726ab6ca_4432726_121_171.jpeg)
-
ATI TEAS MATH TEST BANK
- Exam (elaborations) • 36 pages • 2024
-
Stuviaascorers
-
- $16.99
- + learn more
ATI TEAS MATH TEST BANK 
 
A man is putting a fence around hisrectangular yard. His lot measures 13.5 Feet (ft) long and 47.75 ft 
wide. The fencing comes in rolls that are 50 ft long. Which of the following is the number of rolls of 
fencing the man will need to buy? 
1 
2 
3 
4 
3 
2 1/3 x 4 1/2 
Simplify the expression above. Which of the following is correct? 
6 1/6 
8 1/6 
10 1/2 
20 1/2 
10 1/2 
Many buildings have a cornerstone that givesthe date the building was completed. In Arabic nume...
![TEAS Math: Test 4 Questions and Answers | Latest Version | 2024/2025 | Correct & Verified](/docpics/7232101/67ab3d32981b9_7232101_121_171.jpeg)
-
TEAS Math: Test 4 Questions and Answers | Latest Version | 2024/2025 | Correct & Verified
- Exam (elaborations) • 26 pages • 2025
- Available in package deal
-
SterlingScores
-
- $10.35
- + learn more
TEAS Math: Test 4 Questions and 
Answers | Latest Version | 2024/2025 | 
 
Correct & Verified 
 
A water tank holds 120 gallons and is currently 3/4 full. How many gallons are in the tank? 
A. 80 gallons 
 B. 90 gallons 
 
C. 100 gallons 
D. 75 gallons 
 
If a car gets 25 miles per gallon and has a 12-gallon tank, how far can it travel on a full tank? 
A. 200 miles 
 
B. 250 miles 
 
 C. 300 miles 
 
D. 400 miles 
 
A rectangle has a perimeter of 48 inches. If its width is 10 inches, what is its...
![TEAS MATH Practice Questions and Answers | Latest Version | 2024/2025 | Correct & Verified](/docpics/7232077/67ab3cd7952db_7232077_121_171.jpeg)
-
TEAS MATH Practice Questions and Answers | Latest Version | 2024/2025 | Correct & Verified
- Exam (elaborations) • 31 pages • 2025
- Available in package deal
-
SterlingScores
-
- $10.49
- + learn more
TEAS MATH Practice Questions and 
Answers | Latest Version | 2024/2025 | 
 
Correct & Verified 
 
If a shirt costs $25 and is on sale for 20% off, what is the discounted price? 
A. $15 
 
B. $20 
 
C. $22 
D. $18 
 
What is the perimeter of a rectangle with length 12 cm and width 5 cm? 
A. 30 cm 
 
B. 24 cm 
 
C. 34 cm 
 
D. 40 cm 
 
A store sells 3 apples for $2. How much do 12 apples cost? 
A. $6 
 
B. $8 
 
2 
 
C. $10 
D. $12 
 
If 5 pencils cost $3, how much do 15 pencils cost? 
A. $6 
B. $...
![TEAS multiple choice science and math Questions with 100% correct answers verified latest update](/docpics/5692326/6676027ae1c59_5692326_121_171.jpeg)
-
TEAS multiple choice science and math Questions with 100% correct answers verified latest update
- Exam (elaborations) • 15 pages • 2024
-
Available in package deal
-
AnswersCOM
-
- $7.99
- + learn more
TEAS multiple choice science and math Questions with 100% correct answers verified latest update
![ATI TEAS Math Practice Questions and Answers | Latest Version | 2024/2025 | Correct & Verified](/docpics/7232030/67ab3c059a5b8_7232030_121_171.jpeg)
-
ATI TEAS Math Practice Questions and Answers | Latest Version | 2024/2025 | Correct & Verified
- Exam (elaborations) • 25 pages • 2025
- Available in package deal
-
SterlingScores
-
- $10.35
- + learn more
TEAS Math Practice Questions and 
Answers | Latest Version | 2024/2025 | 
 
Correct & Verified 
 
What is the value of 43? 
 
 64 
 
Solve for x: 8x = 64. 
 
 x = 8 
 
What is the decimal equivalent of 1/4? 
 0.25 
 
A box contains 24 pencils. If 6 are removed, what fraction of the pencils remain? 
 3/4 
 
What is the area of a triangle with a base of 10 and a height of 6? 
 30 
 
2 
 
If a clock shows 2:45 PM, how many minutes are left until 4:00 PM? 
 75 minutes 
 
Convert 0.2 to a fraction in...
![ATI TEAS 7: MATH -Questions with Correct Answers/ Verified/ 100% Pass](/docpics/5955702/66b28f4f8808e_5955702_121_171.jpeg)
-
ATI TEAS 7: MATH -Questions with Correct Answers/ Verified/ 100% Pass
- Exam (elaborations) • 6 pages • 2024
- Available in package deal
-
MikeHarris
-
- $11.49
- 1x sold
- + learn more
ATI TEAS 7: MATH -Questions with Correct Answers/ Verified/ 100% Pass
TEAS Math Practice Exam 2024/2025 
TEAS Math Practice Exam 2024/2025 
TEAS Math Practice Exam 2024/2025
![Verkoop je kennis op stuvia](https://www.stuvia.com/hosted-imgs/app/stock-fotos/banner_seller_big.jpg)
Did you know that on average a seller on Stuvia earns $82 per month selling study resources? Hmm, hint, hint. Discover all about earning on Stuvia