100% tevredenheidsgarantie Direct beschikbaar na je betaling Lees online óf als PDF Geen vaste maandelijkse kosten
logo-home
Didactiek 1.2 samenvatting €5,49
In winkelwagen

Samenvatting

Didactiek 1.2 samenvatting

 0 keer verkocht

Samenvatting didactiek eerste jaar HAO semester 2 odisee aalst

Voorbeeld 3 van de 20  pagina's

  • 20 mei 2024
  • 20
  • 2023/2024
  • Samenvatting
Alle documenten voor dit vak (1)
avatar-seller
demiwauters
Didactiek 1.2
Onderwijskunde
Hoofdstuk 1 De leraar als didacticus: didactische principes bij aanbod
en dagschema.

Leerdoelen:

 Kunnen verwoorden wat didactische principes zijn
 De didactische principes kunnen opsommen, uitleggen en toepassen
 Een BC , een activiteit of een aanbod kunnen uitdenken rekeninghoudend met de didactische
principes.

Notities vanuit de les:

= Handleiding van hoe leer ik kls iets

Didactische principes: basisprincipes om het eigenlijk goed te doen

Belangstellingsprincipes: enkele voorbeelden

 Aanschouwelijkheid: realiteit in de klas brengen (fruit, huisdieren,…) altijd vertrekken vanuit concreet
materiaal
 Geleidelijkheid: stap voor stap leren werken
 Variatie (tellen tot 4 in 1k)
 Impressie expressie inoefenen: kan door elkaar lopen (naar de winkel gaan, naar de markt,
schoenenwinkel, exploratie toch dat is impressie) impressie moet de opstart zijn om daar nadien
expressief mee aan de slag te gaan.
 Activiteitsprincipe: kls zijn doeners.
Altijd vertrekken vanuit de realiteit

Voorbeeld: brood  kijken naar wie wat mee heeft op zijn boterhammen of in zijn brooddoos

Inspelen op interesses van kls

Voorbeeld: dino’s  inlezen jeugdencyclopedie : zorg dat je zelf ook veel weet over dino’s

Inleiding
Didactische principes= grondbeginselen of algemene voorschriften in verband met didactisch handelen.

 zeer algemene principes waarmee je rekening moet houden bij het bepalen van didactische werkvormen,
doelstellingen, leerinhouden , media en evaluatie.

 richtlijnen die men in het oog moet houden als men effectief en efficient wil werken.

, Didactische principes

Belangstellingsprincipe: aansluiten bij de beginsituatie
Bij de concrete uitwerking  beginsituatie niet uit oog verliezen. (zowel kleuter, klas, school en omgeving)

 kies wat aansluiten bij het ontwikkelingsniveau en de interesses van de kls.

Vragen die je je kan stellen:

- Wat is realiseerbaar
- Wat is aanwezig
- Wat moet ik meebrengen

 sluit aan bij de belevingswereld, daag hen uit en maak de kls nieuwschierig.

Rode draad
 kan zorgen voor extra motivatie

Plaats alles in logische volgorde  zorg voor onderlinge verbanden.

Door doelen , activiteiten en een bepaald aanbod aan elkaar te verbinden.  kls leren verbanden leggen 
leren makkelijker transfer maken naar andere situaties.

Start-en slotmoment voor BC en dag
Pols altijd eerst naar de voorkennis en belangstelling bij de kls.

Brainstorm met de kls zelf. (oudste)

Koppel je plannen aan de voorkennis  betrokkenheid !

Maak kls warm voor wat er zal komen.

Zorg dat je slotactiviteiten zinvol zijn !

Activiteiten- en materialenaanbod.
Idem zoals de andere.

Trek de kls hun aandacht, neem zaken die ze interessant vinden.  misterie creeëren

Aanschouwelijkheid
Inzichtelijk leren vertrekt vanuit de concrete realiteit

 leren gebeurt via alle zintuigen  verloopt gerichter, wordt langer onthouden en beklijft meer.

Gebruik zoveel mogelijk concrete materialen

Laat kls ook altijd eerst het materiaal ontdekken, ermee experimenteren.

Impressie, expressie en inoefenen
Impressie= alles wat je op 1 of andere manier heeft geraakt, wat je met grote betrokkenheid ondergaan hebt,
wat je op krachtige manier aan jouw bewustzijn heeft opgedrongen, wat je een moment lang volledig heeft
vervuld, wat jouw zintuigen heeft geprikkeld,...

, Expressie= maakt de ervaring af. Door te respresenteren kan je de impressie opnieuw vorm geven: in jouw
tempo, beetje bij beetje, woord voor woord, met 1 penseeltrek, pennentrek , gebaar tegelijk.

 heeft een impact op wat we mentaal oproepen. Het zet een proces in gang waarin we de werkelijkheid
proberen te begrijpen.

2 ordeningsprincipes:

1. Van impressie naar expressie : eerst waarnemen daarna representeren
2. Van impressie naar oefenen: waarnemen  aanbieden in hoeken

Impressie kan:

- Rechtstreeks: 3D dus concreet materiaal
- onrechtstreeks 2D, prenten , film ,...

Expressie:

- beeldend
- verbaal
- lichamelijk
- mentaal

belangrijk! In sommige activiteiten is zowel impressie als expressie aanwezig!  nieuwe elementen kunnen
aanbod komen (im) en elemneten die al eerder aan bod kwamen uitgedrukt of ingeoefend worden (ex)

activiteitsprincipe
jonge kinderen  grote activiteitsdrang

situaties creeëren waarin we hun spel en hun activiteit stimuleren:

1. kleuters gaan zelf aan het werk
2. op intensieve manier

kls leren door handelend bezig te zijn met die wereld  indrukken worden leerzame ervaringen.

Actief bezig zijn moet geïnterpreteerd worden.

Zelfwerkzaamheid is zoveel mogelijk: aan den lijve ondervinden (zie p 8 voor vb)

Structuur: zorgen voor herkenningspunten
Kleuters moeten nog veel uitproberen  duidelijkheid bieden  minder chaos!

Structuur geeft de kls een gevoel van veiligheid  noodzakelijk voor de ontwikkeling.

Zorgen voor duidelijkheid  scheppen ruimte voor het vastzetten , integreren en verwerken van de opgedane
ervaringen.

Dit zijn jouw voordelen als je samenvattingen koopt bij Stuvia:

Bewezen kwaliteit door reviews

Bewezen kwaliteit door reviews

Studenten hebben al meer dan 850.000 samenvattingen beoordeeld. Zo weet jij zeker dat je de beste keuze maakt!

In een paar klikken geregeld

In een paar klikken geregeld

Geen gedoe — betaal gewoon eenmalig met iDeal, Bancontact of creditcard en je bent klaar. Geen abonnement nodig.

Focus op de essentie

Focus op de essentie

Studenten maken samenvattingen voor studenten. Dat betekent: actuele inhoud waar jij écht wat aan hebt. Geen overbodige details!

Veelgestelde vragen

Wat krijg ik als ik dit document koop?

Je krijgt een PDF, die direct beschikbaar is na je aankoop. Het gekochte document is altijd, overal en oneindig toegankelijk via je profiel.

Tevredenheidsgarantie: hoe werkt dat?

Onze tevredenheidsgarantie zorgt ervoor dat je altijd een studiedocument vindt dat goed bij je past. Je vult een formulier in en onze klantenservice regelt de rest.

Van wie koop ik deze samenvatting?

Stuvia is een marktplaats, je koop dit document dus niet van ons, maar van verkoper demiwauters. Stuvia faciliteert de betaling aan de verkoper.

Zit ik meteen vast aan een abonnement?

Nee, je koopt alleen deze samenvatting voor €5,49. Je zit daarna nergens aan vast.

Is Stuvia te vertrouwen?

4,6 sterren op Google & Trustpilot (+1000 reviews)

Afgelopen 30 dagen zijn er 67479 samenvattingen verkocht

Opgericht in 2010, al 15 jaar dé plek om samenvattingen te kopen

Start met verkopen
€5,49
  • (0)
In winkelwagen
Toegevoegd