Lesvoorbereidingsformulier bij Spelend leren en ontdekken (Heijdanus e.a., 2016)
+++
Gegevens student Gegevens basisschool
Naam: Renée Jansen Naam:
Groep: 1H Plaats:
Studiejaar/semester: 1 (2e semester) Soort onderwijs:
Studentnummer: Stagementor(en):
E-mail: Groep:
Coach pabo: Aantal leerlingen:
Stagedocent pabo: Locatie:
Leerdoelen student
Aan welke vakspecifieke competentie drama werk je?
Denk aan:
- werken aan jezelf als leraar;
- werken met kinderen in onderwijssituaties;
- werken binnen de context van school.
Mijn leerdoelen voor Ik wil werken aan een goede drama les geven waarbij de kinderen zelf actief zijn en
deze les: ik niet constant sta uit te leggen.
Lesgegevens
Datum en tijd: 60 minuten
Vakgebied: Maskerspel
Onderwerp: Assepoester
Lesduur: Circa 60 minuten
Benodigdheden: Maskers, kaartjes met daarop kleine fragmenten van assepoester.
Lokaal: Buiten of in een dramalokaal
Stageopdracht: in overleg met de stagementor
in overleg met de stagedocent
in opdracht van de pabo
eigen initiatief
Verantwoording van de keuze van deze les drama
Beginsituatie van de leerlingen groepen 1-2 3-4 5-6 7-8
1 Wat is de beginsituatie in het kader van de
doelstelling?
1 van 5
,Lesvoorbereidingsformulier bij Spelend leren en ontdekken (Heijdanus e.a., 2016)
2 Hebben de leerlingen ervaring met dramatisch
spel? Welke dramatische werkvormen zijn nieuw
voor de leerlingen?
3 Is deze les in een leerlijn opgenomen? Hebben de
leerlingen deze lesstof al eerder gehad? In welke
mate beheersen de leerlingen deze stof al?
4 Sluit deze les thematisch aan op een voorafgaande
activiteit of les?
5 Is deze les in samenhang met andere leergebieden
opgezet of staat de les op zichzelf?
6 Als de leerlingen met materialen gaan werken, zijn
ze daarmee al bekend?
7 Met welke specifieke aspecten van
klassenmanagement houd je rekening? Denk
bijvoorbeeld aan de diversiteit in de groep,
bijzondere tijds- en omgevingsaspecten.
8 Zijn er verschillen bij leerlingen die relevant zijn
voor jouw aanpak van deze les?
9 Kunnen de leerlingen zelfstandig (samen)werken
tijdens het oefenen in het kader van een
opdracht?
10 Waarin moet je de leerlingen stimuleren en/of
begeleiden?
Competenties
Aan welke competenties voor de leerlingen ga je werken? Kies een indicator. Beschrijf het lesdoel zo concreet
mogelijk (zie hoofdstuk 4).
1 Vakinhoudelijke Lesdoelen vakinhoudelijk:
competenties: Aan het einde van de les kunnen de leerlingen emoties uitdrukken door hun
Onderzoekend lichaamstaal te gebruiken. De lichaamsbewegingen moeten zo duidelijk zijn
vermogen dat andere leerlingen de emoties kunnen aflezen, hierbij mag de leerlingen
Creërend vermogen geen gezichtsexpressie gebruiken, want ze hebben een masker op waardoor
dit niet zichtbaar is.
Receptief vermogen
Aan het eidne van de les hebben de kinderen kennis gemaakt met maskers
Reflectief vermogen
en kunnen ze vertellen hoe je met maskers werkt. Je staat met je gezicht
naar het publiek toe, je moet groot spelen, je kan niet met een masker op
praten etc.
2 Culturele competenties: Lesdoelen vakoverstijgend:
- Sociaal vermogen Aan het einde van de les hebben de leerlingen geleerd hoe ze zich met hun
hele lichaam het verhaal van assepoester kunnen uitbeelden.
Lesuitvoering
2 van 5
,Lesvoorbereidingsformulier bij Spelend leren en ontdekken (Heijdanus e.a., 2016)
1 Inleiding:
Duur Didactische werkvormen Organisatie Materiaal
5 Kennismaken met de maskers De klas zit aan de aan Maskers
de kant.
Wat doet de leerkracht? Wat doet de leerling?
Met welk leerkrachtgedrag worden de leeractiviteiten Komen de leeractiviteiten overeen met de
opgeroepen? leerdoelen?
Ik vertel een verhaal over hoe ik iemand ontmoet heb op een De leerlingen hebben een actieve luisterhouding.
groot feest.
Ik was een keer een avondje met wat vrienden van mij,
iemand kreeg ineens een appje of wij naar een feest wilde
komen aan de andere kant van de stad. De rest van mijn
vrienden wilde dat wel, ik kon eigenlijk niet. Het was al half
11 en ik moest om 1 uur thuis zijn. Mijn vrienden hadden mij
overtuigd om mee te gaan. Wij zijn naar dat feest gegaan.
Toen ik binnen kwam zag ik meteen een jongen staan, het
was de populairste jongen van de stad. Ik was meteen tot
over mijn oren verliefd op hem.
Ik liep verlegen op hem af. Ik friemelde aan mijn haar en
moest giechelen. We hebben heel lang staan praten en het
was echt heel gezellig. Hij vroeg op mijn nummer, dus ik
pakte zijn telefoon aan om hem er in te zetten. Ik zag dat het
al 1 uur was. Ik moest er snel vandoor, dus ik ben meteen
naar mijn fiets gerend. Toen ik thuis kwam zag ik dat ik nog
zijn telefoon in mijn broekzak had. Ik had een probleem want
ik wist niet waar hij woonde, ik had zijn telefoon dus ik kon
hem niet bellen, hij had mijn nummer niet dus hij kon mij ook
niet bellen.
2 Warming-up:
Duur Didactische werkvormen Organisatie Materiaal
Circa 6 Spiegelen Werken in Maskers
min tweetallen.
Wat doet de leerkracht? Wat doet de leerling?
Ik leg het spiegelen. Ik zeg dat de klas tweetallen moet De kinderen gaan spiegelen. Het ene kind heeft
vormen (Na de uitleg). Ze gaan straks spiegelen, dat betekent het masker op de andere niet. Het kind met het
dat één kind een beweging inzet en het andere kind de ander masker op begint met het inzetten van de
exact imiteert. Net als bij een spiegel. Ze gebruiken maskers. bewegingen, daarna wisselen de kinderen van
Zo leren ze om alleen hun lichaam te gebruiken. Tussendoor masker, het andere kind begint met het inzetten
mogen ze elkaar tips geven. van de bewegingen.
N.B. Bij spiegelen moeten de bewegingen heel
groot en overdreven zijn. Het is belangrijk dat het
niet te snel gaat.
3a Instructie en exploratie:
3 van 5
, Lesvoorbereidingsformulier bij Spelend leren en ontdekken (Heijdanus e.a., 2016)
Duur Didactische werkvormen Organisatie Materiaal
5 Instructie Kinderen zitten langs Maskers en kaartjes
minuten de kant
max.
Wat doet de leerkracht? Wat doet de leerling?
Ik leg uit dat wij vandaag met maskers gaan werken. De kinderen luisteren aandachtig.
Wat kan je niet doen met een masker; Zij doen mee het standbeeld spel
- Gezichtsuitdrukkingen
- Praten.
Waarom zouden mensen maskers gebruiken tijdens een
voorstelling?
Wij doen nog kort het standbeeld spel: Wij doen met zijn alle
boos, blij, bang, etc. zonder gezichtsuitdrukking.
3b Exploratie:
Duur Didactische werkvormen Organisatie Materiaal
15 Ik leg uit dat we met opdrachtkaartjes gaan Groepjes staan Kaartjes
minuten werken. Op elk kaartje staat een fragment met 3 verdeeld over de
a 4 rollen. De fragmenten gaan zij uitspelen met ruimte te oefenen
masker op. (Onder aan staan de fragmenten)
Wat doet de leerkracht? Wat doet de leerling?
Ik begeleid de kinderen in het proces. Verder zorg ik voor een De kinderen oefenen met de opdrachtkaartjes,
goede werksfeer. dit doen ze nog zonder maskers.
Kijken naar een inspirerend voorbeeld van de leerlingen
4 Verwerking:
Duur Didactische werkvormen Organisatie Materiaal
Circa 10 Presenteren van maskerspel De kinderen zitten in Maskers,
min een halve kring om opdrachtkaartjes.
het toneel heen. Er
is één groep in het
midden, zij
presenteren.
Wat doet de leerkracht? Wat doet de leerling?
4 van 5